Vzpěrači bojují v ligových soutěžích 

Pořádně zostra se vzpěrači všech kategorií rozjeli a pokračují v ligových soutěžích, které mohou být zároveň nominačními závody pro nadcházející republikové šampionáty. Vynikajícím ukazatelem je viditelné výkonnostní zlepšení a zároveň start nováčků v našem „masňáckém“ dresu.

1. kolo 2. ligy skupina „A“ – muži

Severočeské Meziboří uspořádalo první ligové kolo, kdy jsme chtěli opět atakovat medailové příčky. Jenže člověk míní a situace se mění. V průběhu týdne před soutěží se rozpadla základní sestava, kdy se omluvil Gruszka (zde to vypadá na delší absenci), a z pracovních důvodů Lubelec s Adámkem, přičemž chyběl již delší dobu absentující Podoba. Základem týmu byl Dominik Sládek a opět vynikající Kuba Brichta. K nim byli nominováni Josef Balogh a se zraněním nastoupivší předseda oddílu Michal Šváb a na poslední chvíli premiérově povolaný Ion Covaci. Tým nastoupil pouze v pěti startujících a v tuhém boji obsadil vynikající a nečekané páté místo, když porazil domácí Baník Meziboří a  plzeňský Start. Dominik byl ze všech tří skupin druhé ligy druhým nejlepším závodníkem, a to pouze za brněnským slovenským reprezentantem Ostrovským. Zvítězilo družstvo Bohemians Praha před Teplicemi a BC Praha. Tým soutěží provedl Milan Matějovský.

1. kolo 2. ligy skupina „A“ – ženy 

V Meziboří rozjely druholigovou soutěž i naše holky. Jak jsme předem věděli, tak startovat nemohla Lucka Mlejnková, Barča Beroušková a ani Lucka Baslová. Management klubu rozjel rychlou akci a k připravujícím se Kamče Marčíkové a Klárce Trunečkové se podařilo, díky Pepovi Baloghovi, sehnat adekvátní náhradu a patrně i jeden výrazný žákovský talent. Ano, zapamatujme si jméno Martina Ursínyová, a abychom to ještě komplikovali, tak jsou hned dvě stejného jména, tedy mamka a dcera. Pro obě holky, které měly malou průpravu ve vzpírání, to byl velmi ostrý start, který se povedl. „Celý tým si sedl a holky bojovaly jako lvice, což vedlo k tomu, že porazily oba týmy z Ústí nad Labem a na své soupeřky moc bodů neztratily, navíc šly v osobákách“, uvedl k průběhu soutěže trenér Matějovský, kterému sekundovali již uvedený Josef Balogh a předseda oddílu Michal Šváb. První kolo vyhrálo Bohemians Praha „B“ před Sokolem Vyšehrad a  Bohemians Praha „A“. Nutno podotknout, že v této skupině startovalo jedenáct týmů, což v součtu s dalšími skupinami a první ligou čítá celkem 25 oddílů! Ženy nachází cestu k čince čím dál více. 

Český svaz vzpírání – 1. kolo 2. ligy mužů a žen 2024 – výsledky (vzpirani.cz)

1. kolo ligy starších žáků skupina „A“ 

Rotava – město mládežnickému vzpírání zaslíbené uspořádalo první kolo ligy starších žáků skupiny „A“. Poté, co minulý rok startovali Jáchym Kaas, bronzový z MČR jednotlivců, a Patrik Bajer v dresu SKV Sokolov za starší žáky a Alan Kaas za mladší, kdy Alan s tímto týmem získal bronzovou medaili na MČR, máme letos po dlouhých letech svůj tým v lize starších žáků. Pokud nás paměť neklame, tak naposledy jsme tento tým postavili v Teplicích, a to patrně v roce 1990 nebo 1991…, přičemž tehdy startoval náš předseda Michal Šváb. K uvedeným Bajerovi a Kaasovi Alanovi se do týmu připojila Martina Ursínyová ml. a vůbec se mezi žáky neztratila. Všichni si vytvořili osobní rekordy, čímž udělali velkou radost nejen sobě. Celkově ze tří skupin z 18 týmů jsou naši nejmladší na 11. místě, přičemž ztratili v souboji na dálku dva body na Boskovice, což je jeden platný pokus navíc. V průběhu roku budou ještě dvě ligová kola, po kterých se kvalifikuje 8 nejlepších týmů do prosincového finále v Horní Suché. 

Český svaz vzpírání – 1. kolo ligy ml. a st. žáků 2024 – výsledky (vzpirani.cz)

2. kolo juniorů skupina „A“

Na domácích prknech se představili naši „young bisons“ B-). Byla to další premiéra. Junioři už nějaký čas, s malou přestávkou, objíždí ligu, ale Masna v novodobé éře pořádala tuto soutěž poprvé, když před tím tomu zabránila covidová pandemie. Tým nastoupil ve složení Covaci Ion, Nový Sebastian, Mašek Jan, Schader Jakub, Kaas Jáchym a Kaas Alan. Mimo soutěž navíc nastoupil Patrik Bajer. Největší nárůst proti prvnímu kolu zaznamenal Jáchym a tým se celkově zlepšil o 17 bodů a ve druhém kole porazili Lokomotivu Cheb, což je pozitivní. Je třeba zdůraznit, že v našem týmu startují v lize juniorů do 20 let dva starší žáci ve věku 13 (Alan) a Patrik (14) a mladší dorostenec Jáchym (16), tedy máme patrně nejmladší ligový tým napříč všemi skupinami. 

Český svaz vzpírání – 2. kolo ligy juniorů 2024 – výsledky (vzpirani.cz)